Mario Bros. (ang. Bracia Mario) - klasyczna gra platformowa stworzona przez Nintendo, wydana w 1983 jako gra arcade, a później na konsole przenośne i stacjonarne. Pierwszą grą, w której wystąpił hydraulik Mario, była Donkey Kong, gdzie zły goryl porwał młodą księżniczkę Pauline, a zadaniem gracza było jej uratowanie. Gra odniosła bardzo duży sukces, więc postanowiono wprowadzić na rynek kolejne części przygód Mario i tak w 1983 powstała gra Mario Bros. Tutaj gracz mając do wyboru jednego z braci - Mario lub Luigiego, musiał stawić czoła wrogim żółwiom, krabom i innym stworkom. Tak i tym razem produkcja Nintendo nie została niezauważona. Sukcesy, po raz kolejny przyczyniły się do wyodrębnienia się nowych serii gier, Super Mario Bros. to jedna z nich. Pojawiła się ona w trzech odsłonach, z których pierwsza, bo najbardziej grywalna, okazała się najlepsza. Druga całkowicie się różniła od prekursora i pewnie dlatego przeszła prawie bez echa. W trzeciej - powrót do korzeni. Na podstawie tej ostatniej powstał serial telewizyjny.

Super Mario Bros. I została ponownie wydana na GameBoy'a Color - jako Super Mario Bros. Deluxe. Druga i trzecia część, wraz z klasyczną Mario Bros., zostały wydawane jako kolejno: Mario Advance I i Mario Advance IV na GameBoy'a Advance.

Inną serią jaka wyodrębniła się z klasycznej gry o najsłynniejszych braciach - hydraulikach, była Super Mario World, wydana jednak tylko na konsolę SNES. Jej druga część, o podtytule Super Mario World 2: Yoshi's Island, to zdaniem wielu najlepsza ze wszystkich gier z "Mario" w tytule. Baśniowa fabuła i takaż grafika nadały starej grze o Mario nowego niepowtarzalnego klimatu. Obie gry pojawiły się na GBA jako Super Mario Advance 2 i Super Mario Advance 3.

Wariacja gier na GameBoya - prościutka Super Marioland i znacznie rozbudowana Super Mario Land 2 do dziś mają swoich zwolenników wśród posiadaczy tej przenośnej konsoli, pomimo że obie gry projektowane były na pierwszy, czarnobiały model tej konsoli.

Mario wystąpił poza tym w: Mario & Yoshi oraz Yoshi's Cookie. Jest także głównym bohaterem serii Game & Watch Gallery.

(zródło: wikipedia)

DOS Online Mario Minikart Mario and Sonic Mario Remix Pac-Mario Mario Final House Saving Expedition Mario Fishing Mario Boxing